چگونه میتوان دستیار دندانپزشک شد؟ (دستیار دندانپزشک را از کجا باید شروع کرد؟)

چگونه میتوان دستیار دندانپزشک شد؟ (دستیار دندانپزشک را از کجا باید شروع کرد؟)

چگونه میتوان دستیار دندانپزشک شد؟ ( دستیار دندانپزشک را از کجا باید شروع کرد؟ ): دستیار دندانپزشک یکی از اعضای مهم در تیم دندانپزشکی می باشد که وظایف مختلفی را بر عهده دارند. آماده کردن بیمار برای انجام عملیات دندانپزشکی، آرام کردن بیمار و همچنین از بین بردن استرس بیمار و …از جمله وظایف یک دستیار دندانپزشک می باشد. امروزه دستیار دندانپزشک، به دلیل بازار کار فراوان مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. با شرکت در دوره های آموزشی دستیار دندانپزشک (dental assisstant) و دریافت گواهینامه معتبر میتوان برای ورود به بازار کار این رشته اقدام نمود.

دستیار دندانپزشک شد
دستیار دندانپزشک شد

وظایف دستیار دندانپزشک چیست؟

دستیارات دندانپزشک علاوه بر انجام کار های دفتری مانند دادن نوبت به بیماران،ثبت قرار ملاقات ها و  … وظایف دیگری را نیز به عهده دارند از جمله:

 • اطمینان از راحتی بیمار بر روی صندلی دندانپزشکی.
 • آماده کردن بیمار جهت انجام عملیات دندانپزشکی.
 • آماده کردن ابزار مورد نیاز دندانپزشکان جهت تسهیل روند درمان.
 • استرلیزه و ضد عفونی کردن تجهیزات دندانپزشکی.
 • قرار دادن ساکشن در دهان بیمار جهت خشک کردن فضای دهان.
 • آموزش بهداشت دهان و دندان.
 • عکس برداری به وسیله اشعه x با نظارت دندانپزشک.
 • حفظ پرونده های درمان بیماران، تنظیم قرار ملاقات ها
 • جهت پرداخت صورت حساب ها با بیماران همکاری نمایند
 • عده ای از دستیاران دندانپزشک در لابراتوار ها مشغول کار می باشند و وظایفی همچون قالب گیری دندان بیمار و یا ساخت تاج های موقت برای دندان با نظارت دندانپزشک را بر عهده دارند.
 • و ….

مهم ترین ویژگی های یک دستیار دندانپزشک 

از ویژگی های مهم یک دستیار دندانپزشک میتوان به موارد زیر اشاره نمود: (چگونه می توان دستیار دندانپزشک شد)

 • یک دستیار دندانپزشک موفق باید از مهارت سازماندهی برخوردار باشد.به عنوان مثال ابزار مورد نیاز برای درمان را به درستی و با سرعت در اختیار دندانپزشک قرار دهد. 
 • یک دستیار دندانپزشک باید از مهارت شنیداری نیز برخوردار باشد.به این معنا که به دستورالعمل های پزشکان به دقت گوش فرا دهند تا بتوانند وظایف خود از جمله عکس برداری با اشعه  x  را به درستی انجام دهند.
 • یک دستیار دندانپزشک باید بتواند با بیمار و پزشک حس همکاری و همدلی برقرار کند. و باید بتواند تسلط کافی بر احساساتش داشته باشد.
 • دستیار دندانپزشک باید علاوه بر کمک به دندانپزشک از پروتکل های بهداشتی نیز پیروی کند از جمله روش های کنترل عفونت.
 • و …

مراحلی که دستیار دندانپزشک مجاز به انجام آن می باشد

(چگونه میتوان دستیار دندانپزشک شد؟)

جرمگیری دندان

 • در انجام جرم گیری دندان پلاک ها از روی دندان برداشته میشود و ظاهر تمیزتری به دندان میبخشد.

استفاده از سیلانت

 • دستیار دندانپزشک برای از بین بردن مواد غذایی و باکتری های تولید کننده ی اسید،سیلانت ها را که یک ماده ی رقیق و پلاستیکی می باشند بر روی دندان قرار میدهند.

استفاده از فلوراید

 • در این کار دستیار دنداپزشک فلوراید را به طور مستقیم بر روی دندان قرار میدهند.

انجام بی حسی موضعی

 • تعدادی از دستیاران دندانپزشک مجاز به استفاده از مواد بی هوشی موضعی، برای انجام بی حسی موضعی می باشند.

دلایل ارزشمندی این شغل 

تقاضا

در سال های اخیر با افزایش جمعیت تقاضا برای ورود به حرفه ی دستیار دندانپزشکی به دو دلیل افزایش یافت:

 1. طبق تحقیقات انجام شده در سال های اخیر، بین بهداشت دهان و بهداشت بدن ارتباط نزدیکی وجود دارد.یعنی دهان و بدن کاملا بهم وابسته می باشند. یعنی رعایت نکردن مسائل بهداشتی مربوط به دهان و دندان منجر به بسیاری از بیماری ها میشود. با توجه به این موضوع مراجعه به دندانپزشکان در سال های اخیر افزایش یافته است.
 2. رشد جمعیت باعث افزایش نیاز به دندانپزشکان شده است که به دنبال آن نیاز برای دستیار دندانپزشکان نیز بیشتر خواهد شد.رشته های متفاوت دندانپزشکی مثل ارتودنسی، جراحی و … نیازمند یک یا دو دستیار می باشند.

میزان درآمد

 • با توجه به مدت زمان کاری که تمام وقت یا نیمه وقت می باشد و همچنین سابقه و تجربه کاری دستیاران دندانپزشک از حقوق مناسبی برخوردار می باشند.

فرصت شغلی

 • یک دستیار دندانپزشک با گذشت زمان و کسب مهارت و تجربه ی کاری بیشتر میتواند موقیعت شغلی خود را بهبود ببخشد. و حتی در رشته های مرتبط مانند سلامت دهان و دندان به حرفه ی خود ادامه دهد.

ارزش کاری

 • دستیار دندانپزشک با داشتن حس همدلی تلاش میکند تا بیمار را آرام کند. و کمک میکند بیمار احساس راحتی و آسایش داشته باشد. در واقع یک دستیار دندانپزشک مورد اعتماد بیماران و دندان پزشکان می باشد. این امری است که میتواند باعث ایجاد حس ارزشمندی شود.

محیط کاری

 • وجود ساعت کاری، و روزهای کاری مشخص و ثابت باعث میشود که این تعادل و ثبات در زندگی ما نیز تاثیرگذار باشد.

درآمد دستیار دندانپزشک (چگونه می توان دستیار دندانپزشک شد)

حقوق دستیار دندانپزشک به عواملی از جمله محل کار، ساعات کاری  و همچنین استان، شهر و … بستگی دارد. اما به طور کلی بین یک میلیون تا سه میلیون متغیر می باشد. در آمد یک دستیار دندانپزشک به طور معمول از حقوق پایه وزارت کار شروع می شود و با توجه به سابقه کاری، میزان مسولیت و وظایف محول شده و .. به سقف خود میرسد. ساعت کاری یک دستیار دندانپزشک یا به صورت نیمه وقت می باشد یا تمام وقت و برای دانشجویان و کسانی که تمایل به کار پاره وقت دارند مناسب است.

موقعیت شغلی

طبق گزارشات دریافتی در هر سال تعداد زیادی دندانپزشک از دانشگاه های سراسر کشور فارغ التحصیل میشوند که این تعداد به حدود دوهزار نفر میرسد. به طور معمول هر دندانپزشک با توجه به میزان مسئولیت به دو دستیار نیاز دارند پس  تقریبا در هر سال به ۴هزار دستیار دندانپزشک نیاز است. افراد هم میتوانند به وسیله آزمون های سازمان سنجش وارد این حرفه شوند و هم از طریق شرکت در دوره های آموزشی و دریافت گواهینامه معتبر برای شروع به کار اقدام کنند.

دستیار دندانپزشک موقعیت های شغلی بسیاری دارد. از جمله این موقعیت های شغلی می توان به تکنسین بهداشت دهان و دندان، کار در بیمارستان ها، مطب ها، کلینیک های تخصصی، کار های حرفه ای و تخصصی از جمله ارتودنسی، دندانپزشکی کودکان و سالمندان، جراحی فک و دهان و …. در صورت کسب مهارت تخصصی، استفاده از مهارت ها به عنوان یک استاد در دوره های آموزش دستیار دندانپزشک، استفاده از توانایی ها برای بازاریابی و فروش محصولات دندانپزشکی، کار در شرکت های بیمه دندانپزشکی برای بررسی شکایت ها و درخواست ها و … اشاره کرد.

دستیار دندانپزشک شد
دستیار دندانپزشک شد

دوره های دپارتمان دانش و سلامت در مجتمع فنی تهران شعبه میرداماد 

برای اطلاع از جزئیات دوره ها، می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

maryam bagheri ۲۵-بهمن-۱۳۹۹