آموزش فرمول ساخت طلا

آموزش فرمول ساخت طلا

آموزش فرمول ساخت طلا

آموزش فرمول ساخت طلا(مراحل ساخت طلا): طلا و جواهرسازی هنری مدرن و به روز است که ریشه آن در زمان ایران باستان بوده. امروزه ساخت طلا و جواهرسازی بازار کار عالی دارد و یکی از پردرآمدترین مشاغل روز دنیا به شمار می آید. طلا فلزی است که همانند هر فلز دیگری دارای مزایای خاص خود می باشد که از جمله آن ها می توان به طول عمر بالا، سختی بالا، شکل پذیری بالا و آسان، سازگاری با محیط زیست و …. اشاره کرد.

به طور کلی می توان گفت که ساخت طلا و جواهرات، هنری است که با ترکیب علم و هنر، می توان زیورآلات زیبا و خاصی را به وجود آورد. شاخص مصرف طلا و جواهرات در ایران در جایگاه ششمین کشور جهان قرار دارد. به همین دلیل می توان گفت که دوره ساخت طلا(طرز تهیه طلا) یکی از محبوب ترین دوره های مجتمع فنی تهران شعبه میرداماد می باشد چرا که ساخت طلا یکی از مشاغل پردرآمد در ایران است. (ساختن طلا)

فرمول ساخت طلا
فرمول ساخت طلا

آموزش فرمول ساخت طلا (مراحل ساخت طلا-ساختن طلا)

اولین فرمول ساخت طلا، ایده پردازی و مدلسازی طلا می باشد:

 • در مرحله ایده پردازی و مدلسازی طلا، افراد، کارگاه ها، کارخانه ها، زرگری ها و … که در زمینه ساخت طلا فعالیت می کنند با توجه به سلایق افراد و قشر های مختلف جامعه، شرایط فرهنگی، اقتصادی، تاریخی، سیاسی یک جامعه و …. طرح های مورد نظر را ارائه می دهند.(درست کردن طلا)

دومین مرحله در ساخت طلا، طراحی و پیاده سازی می باشد:(مراحل ساخت طلا)

 • آموزش ساخت طلا: پس از ایده پردازی، باید ایده مورد نظر را طراحی و پیاده سازی کرد. طراحی ساخت طلا با روش های خاصی انجام می شود که از جمله آن ها می توان به طراحی ساخت طلا به صورت دستی و یا طراحی با استفاده از نرم افزار اشاره کرد.

سومین فرمول ساخت طلا، قالب سازی می باشد:

 • بعد از طراحی ایده های مورد نظر با روش های دستی یا با استفاده از نرم افزار، باید آن را قالب سازی کرد. در مرحله قالب سازی از دستگاه های پرینتر سه بعدی استفاده می شود که با استفاده از این دستگاه می توان با دقت و سرعت بالا، طلا را مدلسازی کرد و آن را با کیفیت بالا قالب سازی کرد. (ساختن طلا)

چهارمین مرحله در ساخت طلا، ریخته گری می باشد:(مواد لازم برای ساخت طلا)

 • مراحل ساخت طلا: پس از ساخت قالب، مرحله ریخته گری طلا و جواهر آغاز می شود. مرحله ریخته گری طلا و جواهر با روش های گوناگونی انجام می شود که شامل ریختگری طلا و جواهر به روش خاک ماسه، سانتریفوژ، مکشی و القایی می باشد. 

پنجمین فرمول ساخت طلا، سوهان کاری می باشد:

 • در مرحله سوهان کاری، سوهان کار باید طلایی که پس از طراحی، قالب سازی و ریخته گری به دست او می رسد را با ظرافت و با دقت سوهان کاری کند. از نمونه سوهان هایی که یک سوهان کار از آن استفاده می کند شامل سوهان صاف و مسطح، سوهان مثلث ‌شكل يا سه ‌ضلعي، سوهان مدور، سوهان نيمه‌ مدور، سوهان چاقو، سوهان ضامن ‌دار و …. می باشد.

ششمین مرحله در ساخت طلا، مخراج کاری و یا مرصع کاری می باشد:

 • در مرحله مخراج کاری، مخراج کارها با استفاده از صدها روش و با دقت و ظرافت بسیار بالا سنگ های قیمتی را بر روی فلزات متصل می کنند. مخراج کار ها سنگ و گوهر قیمتی را با روش های متنوع بر روی پایه مخصوص طراحی شده برای فلز قرار می دهند که اصطلاحاً به این روش مخراج کاری می گویند. لازم به ذکر است که نصب این سنگ ها بر روی فلزات با استفاده از چسب انجام نمی شود.

هفتمین فرمول ساخت طلا، تمیز کاری و پرداخت کاری می باشد:

 • آموزش ساخت طلا-ساختن طلا: تمیزکاری بعد از اتمام مرحله مخراج کاری، شروع می شود. در این مرحله همان طور که از نامش پیداست، با استفاده از ابزار های مختلف، مدل مورد نظر را تمیزکاری می کنند. بعد از تمیزکاری، به جلا دادن طلا می پردازند.(مواد لازم برای ساخت طلا)

 هشتمین و آخرین مرحله در ساخت طلا، آبکاری می باشد:(درست کردن طلا)

 • آموزش درست کردن طلا: آبکاری آخرین مرحله در فرمول ساختن طلا می باشد که بعد از اتمام تمیزکاری انجام می شود. می توان گفت این مرحله مهم ترین مرحله در ساخت طلا است. چرا که بعد از اتمام این مرحله کار برای ارائه به بازار می رود. آبکاری با استفاده از تکنیک ها و روش های مختلفی انجام می شود که از مهم ترین آن ها می توان به آماده سازی قطعه، تمیز کردن سطح قطعه، لیزگیری، صیقل کردن سطح قطعه، شست و شوی قطعه آبکاری شده و …. اشاره کرد.

کاربرد طلا در زمینه های مختلف (کاربرد ساخت طلا -نحوه ساخت طلا)

(آموزش ساخت طلا – نحوه ساخت طلا)

 • کاربرد طلا در لحیم کاری، سیم های ارتباطی و سیم های برهنه(درست کردن طلا)
 • کاربرد طلا در صنعت الکترونیک 
 • استفاده از طلا در صنعت پزشکی(طرز تهیه طلا)
 • استفاده از طلا در وسایل دیجیتالی، جی پی اس ها، تلویزیون ها، کامپیوترها، ماشین حساب ها و … 
 • کاربرد طلا در ال ای دی ها، ال سی دی ها، فلش و مموری ها(مواد لازم برای ساخت طلا)
 • کاربرد طلا در صنعت دندان پزشکی
 • استفاده از طلا در صنعت فضاپیما (صنایع فضایی
 • کاربرد طلا در ساخت زیورآلات و جواهرات
 • کاربرد طلا در صنعت شیشه سازی به عنوان رنگدانه
 • کاربرد طلا (مولکول های طلا) به عنوان روغن و روان ساز در قسمت های مختلف مکانیکی(روش ساخت طلا)
 • کاربرد طلا در صنعت غذایی
 • استفاده از طلا در صنعت خودروسازی
 • استفاده از طلا در بخش لیزر
 • کاربرد طلا در صنعت عکاسی
 • استفاده از طلا در صنعت داروسازی
 • و ….

خلاصه مطالب(مراحل ساخت طلا)

روش ساخت طلا – نحوه ساخت طلا : در این مقاله شما را با آموزش درست کردن طلا یا ساخت طلا (طرز تهیه طلا) آشنا کردیم. همانطور که بیان شد در این دوره علاوه بر اینکه ابزارهای ساخت برای مدل های مختلف ساخت طلا و جواهر را یاد خواهید گرفت وارد مبحث تکنیک های اصلی ساخت طلا و صنعت ساخت طلا و جواهر میشوید و با دانسته هایی مانند اره کاری، پلاک سازی، تکنیک ساخت انواع انگشتر(انگشت سازی) و … با استفاده از ایده پردازی و خلاقیت آشنا میشوید و ساخت طلا و جواهر را انجام داده و با سبک و سلیقه خود طرح می آفرینید.

در تکنیک های ساخت طلا و جواهر، مانند هر دوره تخصصی باید دانش و هنر درست از مرحله مقدماتی تا پیشرفته را آموزش دیده تا بهترین و با کیفیت ترین محصول را با ابزار آلات تخصصی آن، تولید و وارد بازار کنید.

علاوه بر علم و دانش این تکنیک شناخت مباحثی مانند طراحی و شناخت رنگ طلا و جواهر بسیار مهم می باشد. اینکه تجسم و خلاقیت تا چه حدی به طراح کمک خواهد کرد تا خود را در مقابل رقبا خود نزدیک و یا برتر ببیند وظیفه هر طراحی در پروسه از طراحی تا ساخت می باشد.

ساخت طلا و جواهر(آموزش ساخت طلا – آموزش درست کردن طلا)

در شرایط درست یک طراح علاوه بر اهداف اصلی خود باید آگاهی نسبت به مردمان ساکن شهرهای مختلف داشته باشد. چرا که هرکدام دارای سلایق مربوط به خود هستند و با شناخت و استفاده از این اطلاعات میتوانید به درستی وارد ساخت زیور آلاتی شده که محبوبیت بیشتری در مناطق جغرافیایی ایران و یا خارج از ایران را دارند. (درست کردن طلا)

اینکه آیا طلا 18 عیار و یا 24 عیار می باشد، از پلاتین (طلای سفید) استفاده شده است، چه قاب یا سنگی شایسته آن است و .. همه در گروه اطلاعاتی می باشد که یک طراح باید بداند.

آموزش ساخت طلا: مراحل درست کردن طلا و جواهر و تکنیک های آن دارای 8 مرحله اجرائی می باشد که به شرح زیر است:(روش ساخت طلا)

(مراحل ساخت طلا – آموزش درست کردن طلا)

 1. طراحی و تجسم(طراحی و ساخت آن از ایده تا اجرا)
 2. پیاده سازی طرح
 3. قالب طرح
 4. طلا و نوع ریخته گری(نقش کالا)
 5. پرداخت و سوهان کاری
 6. مخراج کاری
 7. تمیز کاری
 8. آبکاری و جلا

دوره های دپارتمان گوهرشناسی و طلا و جواهر در مجتمع فنی تهران (میرداماد)

فرمول ساخت طلا
فرمول ساخت طلا

معرفی مدارک پایان دوره

مدرک دوره آموزش فرمول ساخت طلا و جواهر مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. همچنین دانش پذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

‫2.8/5
رضا شریفی 12-اسفند-1399